چگونه موشک بسازیم

مواد لازم:

اشتباه نکنید، اینجا برنامه‌ی آموزش آشپزی نیست؛ می‌خواهیم موشک بسازیم، موشک جوشان!

 • کاغذ و یا مقوای خیلی نازک (از جلد مجله‌هایی که می‌خواهید دور بریزید می‌توانید استفاده کنید.)
 • قوطی فیلم (از همان قوطی‌های پلاستیکی که عکاس باشی محله‌تان دارد، اگر می‌خواهید بخرید، یا باید چهره‌تان خیلی مثبت باشد و یا با یک بزرگتر برای خرید اقدام کنید؛ چون ممکن است عکاس باشی محله فکر کند شما می‌خواهید خدای نکرده نارنجکی، ترقه‌ای، چیزی بسازید و برای همسایگان ایجاد مزاحمت کنید؛ به عکاس باشی حتماً بگویید که می‌خواهید مهندس هوافضا بشوید!)

 

 • چسب نواری(همان نوار چسب که حتی از سوپر مارکت سر کوچه هم می‌توانید بخرید.)
 • قیچی(قیچی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود! اگر قیچی کاغذبری باشد بهتر است ولی اگر ندارید قیچی خیاطی مادر و یا همسایه‌تان را قرض بگیرید؛ اگر ندادند باز هم توصیه می‌کنم که بگویید می‌خواهید مهندس هوافضا بشوید؛ کارساز است!)
 • قرص جوشان(قرص‌‌های جوشان در داروخانه‌ها فراوان یافت می‌شوند از قرص‌های جوشان ضد اسید معده گرفته تا قرص‌های جوشان ویتامینی! مطمئن نیستم اگر به مسئول داروخانه بگویید که می‌خواهید مهندس هوافضا بشوید به شما از این قرص‌ها بدهد! بهتر است به بزرگتر‌ها بگویید برایتان تهیه کنند.)
 • دستمال کاغذی
 • آب
 • محافظ چشم(چیزی شبیه عینک شنا و یا عینک دودی؛ حتماً تهیه کنید چون مسئولیت مواظبت از بدنتان وبه ویژه چشمانتان به عهده خود شماست.)

 

تذکر: قوطی فیلم باید دارای سرپوشی باشد که از داخل لبه‌ قوطی را بپوشاند نه از بیرون! از همان قوطی‌هایی که برای باز کردن درپوشش باید حتماً ناخن داشته باشید. بعضی وقت‌ها عکاس باشی محله‌تان از این قوطی‌ها زیاد دارند و خیلی هم خوشحال می‌شوند که یکی از این‌ها بفروشند چون این‌ نوع قوطی‌ها به قول خودشان مشتری ندارند! از قوطی مرکب خوشنویسی هم می‌توانید استفاده کنید! یعنی اگر عکاس باشی نداشت، به لوازم التحریری هم سری بزنید و یک قوطی مناسب با درپوشی که توضیح دادم تهیه کنید!

 

 

به یاد داشته باشید: تنها شبیه موشک‌های واقعی با کمترین وزن و کمترین مقاومت هوا(هوافضایی‌ها می‌گویند Glossary Linkپساپسا: نیروی مقاومت سیال (هوا) که جهت آن همواره در مقابل نیروی پیشرانش سامانه­ ی هوافضایی قرار دارد. نیروی پسا همان نیروی مقاوم است. !) موشک شما ارتفاع بیشتری را طی خواهد کرد! شما قرار است مهندس هوافضا بشوید پس یاد بگیرید و فکر کنید که چگونه بهترین شکل را برای موشک خود در نظر بگیرید که وزن کمتری داشته و پسای کمتری بر موشک شما وارد شود.

 

 

ساختن موشک:

شما باید نخست تصمیم بگیرید که چگونه کاغذ خود را ببرید، مهندسان موشکی هم نخست در مورد بدنه موشک تصمیم می‌گیرند، یاد بگیرید که همیشه تصمیم بخشی از طراحی است. من شما را اجبار نمی‌کنم که بدنه‌ی موشک‌تان را چگونه طراحی کنید؛ شما می‌توانید یک موشک دراز، کوتاه، لاغر و یا چاق بسازید؛ دماغه موشک می‌تواند تیز و یا پهن باشد؛ موشک شما می‌تواند بالک داشته باشد و یا نداشته باشد. آزمایش کنید، بخش مهم دیگر طراحی، آزمایش است. شما می‌توانید از تصاویر موشک‌های واقعی ایده بگیرید.

من یک ایده‌ی خیلی ساده برای شما مثال می‌زنم تا با استفاده از آن، ایده‌های بهتری در ذهن شما متولد شود! لطفاً کمی فکر کنید و برای بدنه‌ی موشک خود طرح‌های مختلفی در نظر بگیرید و آزمایش کنید. (شما می‌خواهید مهندس هوافضا بشوید، یادتان که هست!) طرح من فقط یک مثال ساده است.

اندازه‌ی قوطی فیلم خود را با اندازه‌ قوطی فیلم در تصویر مقایسه کنید و به همان مقیاس بخش‌های مختلف را در کاغذی رسم کنید.

بخش‌های 1،2،3 و 4 بالک‌های مثال مورد نظر هستند؛ هر کدام را با قیچی ببرید.

بخش 5 و 6 مربوط به دماغه موشک هستند باید بخش 5 (دایره) را ببرید و جدا کنید و بخش 6(ربع دایره) را از آن بریده و دور بیندازید و لبه‌های بخش باقیمانده را به هم بچسبانید تا یک مخروط بسازید.

بخش 7 را ببرید، قوطی فیلم را با چسب (همانند شکل) به کاغذ بخش 7 بچسبانید و کاغذ را دور آن بپیچید تا بدنه موشک‌تان آماده شود. دقت کنید که لبه پایینی کاغذ درست به لبه باز قوطی فیلم بچسبد.

بالک‌ها را به بدنه بچسبانید.

دماغه مخروطی را که درست کرده‌اید به بالای بدنه بچسبانید(دهانه‌ی قوطی فیلم باید به سمت پایین باشد.)  

دقت کنید که شما می‌توانید ایده‌های بسیار بهتری برای طراحی داشته باشید، این طرح تنها یک مثال ساده است.

پرتاب موشک:

 • محافظ چشمان خود را بزنید.
 • بدنه‌ی موشک خود را برگردانید (به طوری که دماغه رو به پایین باشد) و درپوش قوطی فیلم را بردارید.
 • به اندازه‌ی یک سوم قوطی فیلم، آب درون قوطی بریزید(دقت کنید که کاغذتان خیس نشود).

از اینجا به بعد باید کمی سرعت عمل داشته باشید تا نتیجه بگیرید:

 • یک نیمه از قرص جوشان را داخل قوطی بیندازید.
 • درپوش قوطی را بگذارید.
 • در فضای باز و روی یک سطح صاف موشک خود را مستقر کنید(دماغه رو به بالا).
 • کمی دور شده و تماشا کنید که چگونه پس از مدتی موشک شما به پرواز در خواهد آمد.

تبریک می‌گویم! شما طراح خوبی هستید؛ می‌توانید موشک‌های دیگری با اشکال متفاوت طراحی کنید. ایده‌های خود را برای ما هم ارسال کنید؛ از موشک‌هایی که ساخته‌اید عکس بگیرید و برای ما ارسال کنید.

 

موشک شما چگونه کار می‌کند؟

وقت آن رسیده که بدانیم موشک جوشان چگونه کار می‌کند؛ در واقع وقتی قرص جوشان درون آب می‌افتد، حباب‌های بسیار کوچکی از گاز در آب آزاد می‌شوند. حباب‌ها رو به بالا حرکت می‌کنند، چون وزن کمتری نسبت به آب دارند. این حباب‌های گازی با رسیدن به سطح آب ترکیده و گاز درون آن‌ها درون قوطی پخش می‌شود. با گذشت زمان گاز به دیواره‌های قوطی فشار می‌آورد. با زیاد شدن این فشار درپوش از قوطی جدا شده و نیروی واکنش در برابر نیروی خروج گاز از قوطی، موشک را رو به بالا می‌راند. موشک‌های واقعی هم عملکردی مشابه دارند و به جای قوطی فیلم از موتور و به جای قرص جوشان و آب از سوخت استفاده می‌کنند.


/ 2 نظر / 613 بازدید
علیرضا

مطلبت عالی بود ولی کاشکی تبدیل انرژی که در انجام این پرواز بود هم می نوشتی اگه بذا ری ممنونت میشو چون نیازش دارم

فلان

با این سن کمت اطلاعاتت بدک نیست